توده – جرم میلیون فروردین اردیبهشت روز گذشته

توده – جرم: میلیون فروردین اردیبهشت روز گذشته فروردین ماه اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی کشف قدیمی‌ترین رنگ‌های دنیا در فسیل‌های میلیارد ساله

دانشمندان استرالیایی در بررسی‌های خود موفق شدند قدیمی‌ترین رنگ‌های زمین را در فسیل‌های یک میلیارد ساله کشف کنند.

کشف قدیمی‌ترین رنگ‌های دنیا در فسیل‌های میلیارد ساله

کشف قدیمی ترین رنگ های دنیا در فسیل های میلیارد ساله

عبارات مهم : باکتری

دانشمندان استرالیایی در بررسی های خود موفق شدند قدیمی ترین رنگ های زمین را در فسیل های یک میلیارد ساله کشف کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان “دانشگاه ملی استرالیا” (ANU) موفق شدند قدیمی ترین رنگ های موجود در زمین را کشف کنند. به گفته این دانشمندان، رنگدانه های صورتی روشن که پیشینه آنها به بیش از یک میلیارد سال پیش بازمی گردد، بقایای بعضی از قدیمی ترین ارگانیسم های میکروسکوپی هستند که زمانی در یک اقیانوس کهن سکونت داشته اند.

این رنگ ها، فسیل های مولکولی سبزینه هستند. سبزینه، رنگدانه ای است که به گیاه های امکان می دهد نور خورشید را به انرژی تبدیل کنند. پژوهشگران، این فسیل ها را در سنگ ها و رسوبات دریایی واقع در صحرای بزرگ آفریقا کشف کردند. مورد نیاز به ذکر است که در گذشته، این صحرا دارای آب و هوای مرطوب بوده و سنگواره جاندارانی مانند تمساح در آن یافت شده است است.

کشف قدیمی‌ترین رنگ‌های دنیا در فسیل‌های میلیارد ساله

به نظر می رسد فسیل های روی زمین، قرمز خونی یا بنفش سیر هستند و هنگام استخراج و خرد شدن، به رنگ صورتی روشن درمی آیند. نشانه این گروه پژوهشی، انجام دادن یک پروژه در زمینه هنر باستان نیست بلکه آنها در نظر دارند شکاف موجود در ثبت فسیل را پر کنند.

با این حال که می دانیم زندگی از مقیاس کم شروع شده است و به تدریج در محدوده های گوناگونی از اندازه ها و شکل های امروز رشد یافته ولی چگونگی رخ دادن این فرآیند هنوز ناشناخته هست. فسیل های میکروارگانیسم ها بین 1.8 میلیارد و 800 میلیون سال پیش وجود نداشته اند؛ بنابراین مشخص نیست چگونه حیوانات، حدود 600 میلیون سال پیش به وجود آمدند.

دانشمندان استرالیایی در بررسی‌های خود موفق شدند قدیمی‌ترین رنگ‌های زمین را در فسیل‌های یک میلیارد ساله کشف کنند.

این کشف جدید، نخستین گام جهت پر کردن این شکاف هست. رنگدانه ها به وسیله “سیانوباکتری ها” (cyanobacteria) ایجاد می شوند ولی شاید منبع تغذیه مناسبی جهت ارگانیسم های بزرگتر وجود نداشته باشد. سیانوباکتری ها را به عنوان جلبک های فیروزه ای، باکتری های فیروزه ای یا سیانوفیت ها نیز می شناسند. سیانوباکتری ها، خودکفا هستند و جهت تولید مواد غذایی، به نور و آب نیاز دارند. آنها بی هوازی هستند یعنی نیازی به اکسیژن ندارند. در وقت پیدایش این باکتری ها، در جو زمین، اکسیژن وجود نداشت. سیانوباکتری ها، دارای کلروفیل a هستند و فتوسنتز می کنند.

“نور گوئنلی”(Nur Gueneli)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: تحلیل دقیق رنگدانه های قدیمی، این نظریه که در میلیاردها سال پیش، سیانوباکتری ها، پایه زنجیره غذایی اقیانوس ها را تشکیل می دادند، تایید و به توضیح علت عدم وجود حیوانات در آن وقت کمک می کند.

اگرچه چند صد میلیون سال بعد، رشد جلبک ها شروع شد و موجودات زنده بیشتری شکل گرفتند.

کشف قدیمی‌ترین رنگ‌های دنیا در فسیل‌های میلیارد ساله

“جوچن بروکز” (Jochen Brocks)، پژوهشگر سرپرست این بررسی گفت: اگرچه جلبک ها هنوز بسیار کوچک هستند، حجم آنها هزاران برابر زیاد از سیانوباکتری ها است و منبع غنی تری جهت تغذیه هستند.

این پژوهش، در مجله “PNAS” به چاپ رسید.

دانشمندان استرالیایی در بررسی‌های خود موفق شدند قدیمی‌ترین رنگ‌های زمین را در فسیل‌های یک میلیارد ساله کشف کنند.

واژه های کلیدی: باکتری | میلیون | باکتری | فیروزه ای | دانشمندان | قدیمی ترین | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog