توده – جرم میلیون فروردین اردیبهشت روز گذشته

توده – جرم: میلیون فروردین اردیبهشت روز گذشته فروردین ماه اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی جدل معاملاتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با افت ۹۶ واحدی (معادل ۱/ ۰ درصد) به آخر رساند. در شرایط کنونی معاملات سهام تحت تاثیر تقابل بعضی عوامل

جدل معاملاتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

جدل معاملاتی در بورس تهران

عبارات مهم : میلیون

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با افت ۹۶ واحدی (معادل ۱/ ۰ درصد) به آخر رساند. در شرایط کنونی معاملات سهام تحت تاثیر تقابل بعضی عوامل روند کم نوسانی را تجربه می کند. در شرایط کنونی شدت یافتن عرضه ها مانعی در برابر رشد قیمتی سهام است ولی اوضاع عمومی بسیاری از شرکت ها به لحاظ بنیادی مناسب ارزیابی می شود. همین عنوان نیز از ریزش شاخص سهام کاسته هست. بر این اساس و با وجود مناسب بودن شرایط بنیادی بازار ولی کسب اطمینان از روند آتی، نیاز مند گذشت وقت است و در مقطع کنونی درجا زدن بازار منطقی قلمداد می شود. در مجموع فروشندگان و خریداران سهام دیروز مسابقه پایاپایی را تجربه کردند. امری که علت آن را باید در تقابل اوضاع بنیادی و شرایط نااطمینانی در بورس جست وجو کرد.

جدل معاملاتی در بورس تهران

جدل معاملاتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

حمایت سهامداران عمده از سهام پالایشی

در جلسه معاملاتی روز گذشته بورس تهران، با وجود کم کردن بهای نفت در بازارهای جهانی، پالایشی ها با حمایت محسوس معامله گران حقوقی بازار سهام رشد ملایم قیمتی را تجربه کردند.در شروع معاملات این هفته بازارهای جهانی، نفت خام به روند رو به افول روزهای اخیر خود ادامه داد. انتشار گزارش های تازه مبنی بر زیاد کردن تعداد دکل های حفاری آمریکا در کنار مذاکرات عربستان و روسیه درخصوص زیاد کردن تولید نفت، از جمله عوامل فشار بر قیمت نفت عنوان می شود. به این ترتیب موسسه بیکرهیوز در بروزترین گزارش خود اعلام کرد تعداد دکل های حفاری نفت فعال در آمریکا طی هفته نهایی به ۲۵ مه، با زیاد کردن ۱۵ دستگاه به ۸۵۹ رسیده است (اوج رقم ۳۸ ماه گذشته). هر حلقه اضافی چاه نفت شل در میدان نفتی پرمیان آمریکا روزانه تا ۶۵۰ بشکه نفت به تولید نفت آمریکا اضافه می کند که این عنوان باعث شدت یافتن فشار بر بهای طلای سیاه شد.از سوی دیگر، عربستان و روسیه جهت پاسخگویی به نگرانی ها در مورد کمبود عرضه در حال بحث در مورد زیاد کردن حدود یک میلیون بشکه ای تولید نفت هستند. در این خصوص وزرای انرژی این دو کشور در آخر هفته، از حصول توافق جهت زیاد کردن تولید در نیمه دوم سال خبر داده اند.

بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس آمریکا در این خصوص نوشت: حتی با فرض اضافه کردن یک میلیون بشکه به تولید نفت اوپک مطابق اعلامیه کشورهای روسیه و عربستان، بازار نفت در سه ماه سوم ۲۰۱۸ شاهد کمبود عرضه است و نیازمند رشد تولید کشورها به منظور پاسخ دهی به تقاضا خواهد بود.به هر حال دو عامل مذکور، زمینه کم کردن بهای نفت در بازار های جهانی را رقم زدند. به این ترتیب قیمت هر بشکه نفت برنت دیروز با یک دلار و ۱۰ سنت کم کردن (معادل ۴/ ۱ درصد) به ۷۵ دلار و ۳۷ سنت رسید. بهای نفت خام آمریکا نیز روز گذشته با افت ۸/ ۱ درصدی، ۶۶ دلار و ۶۷ سنت قیمت خورد. با احتساب ریزش دیروز، قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا نسبت به اوایل ماه مه به ترتیب ۴/ ۶ و ۹ درصد کم کردن یافته است (قیمت ها در لحظه تنظیم این گزارش ساعت ۱۴ اعلام می شود).

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با افت ۹۶ واحدی (معادل ۱/ ۰ درصد) به آخر رساند. در شرایط کنونی معاملات سهام تحت تاثیر تقابل بعضی عوامل

سقوط قیمت نفت که از روزهای نهایی هفته گذشته شروع شد، موجب شد تا فعالان تالار شیشه ای دیروز شاهد شدت یافتن فشار فروش در میان نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده های نفتی باشند. با این حال حمایت حقوقی ها مانع از ریزش قیمت سهام پالایشی شدند. نگاهی به روند عوض کردن مالکیت روز گذشته صنایع بورسی نیز نشان از جابه جایی حدود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون سهم از سبد سهام معامله گران حقیقی به پرتفوی حقوقی ها دارد. این حمایت ها موجب شد تا نمادهای «شبندر» و «شپنا» در صدر نمادهای با بیشترین اثر مثبت در محاسبه شاخص کل بورس قرار گیرند.

فشار «خساپا» بر شاخص سهام

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران که تا نیمه های معاملات خود رشد ناچیزی را تجربه می کرد، با بازگشایی نماد معاملاتی شرکت سایپا، در مسیر نزولی قرار گرفت. «خساپا» در حالی بعد از اعلام زیان سنگین در آخرهای اردیبهشت ماه متوقف شد که دیروز منشتر شدن براق سازی درخصوص علل زیان دهی در سال ۹۶ روی سامانه کدال و بعد از تعلیق ۵روزه نماد، با افت ۷ درصدی قیمت بازگشایی شد.نماد معاملاتی سایپا در ۳۰ اردیبهشت ماه، اقدام به انتشار گزارش عملکرد سال مالی منتهی به آخر اسفندماه ۹۶ کرد. این گزارش با تعدیل منفی سنگین هر سهم «خساپا» همراه بود، به طوری که آینده نگری سود ۱۱۳ ریالی هر سهم مزبور به زیان ۲۵۶ ریالی به ازای هر سهم تبدیل شد.

جدل معاملاتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

در گزارش براق سازی دیروز این شرکت روی سامانه کدال، معاون مالی و اقتصادی سایپا به ارائه توضیحات تکمیلی درخصوص دلایل این تعدیل منفی و رسیدن به زیان پرداخت و گفت: در سال ۹۶ عدم تخصیص ارز مبادله ای به قطعه سازان و نیز جهش قابل توجه قیمت ارز، تاثیر مضاعفی بر بهای مواد و قطعات مورد نیاز تولید به جا گذاشت. به طوری که میانگین بهای یورو معادل ۴۰ درصد، دلار معادل ۲۸ درصد و نقطه ای بالغ بر ۶۰ درصد زیاد کردن یافت.

مهدی محمد رضایی در ادامه افزود: قرار داده های تولید و بهای مواد اولیه نیز در سال گذشته با زیاد کردن چشمگیری مواجه بوده هست. این امر موجب شد تا با وجود زیاد کردن ۱۰درصدی تیراژ تولید نسبت به سال قبل و همچنین تحقق ۱۰۷ درصدی بودجه، بهای تمام شده است تولیدات به طور قابل ملاحظه ای زیاد کردن یابد و زیان قابل توجهی را به شرکت تحمیل کند.کاهش قابل ملاحظه حاشیه سود ناویژه «خساپا» به موجب ممانعت شرکت حمایت از حقوق مصرف کننده از زیاد کردن قیمت فروش خودروهای تولیدی این شرکت در داخل کشور متناسب با مولفه ها و شرایط روز با وجود زیاد کردن هزینه های تولید و قیمت تورم و همچنین مسئله شدید نقدینگی و اتکای هر چه زیاد به تسهیلات بانکی از دیگر عوامل زیاد کردن هزینه های مالی این شرکت عنوان شده است است.به هر حال بازگشایی «خساپا»، این نماد را در صدر نمادها با بیشترین تاثیر کاهنده در محاسبه شاخص کل قرار داد. در شرایط فعلی نیز زیاد کردن قیمت ارز مبادله ای به ۴۲۱۲ تومان و همچنین خطر قطع همکاری شرکت های اروپایی بعد از اعلام موضع آمریکا در قبلا برجام، نه تنها سایپا بلکه دیگر شرکت های خودروسازی را ترساندن می کند.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با افت ۹۶ واحدی (معادل ۱/ ۰ درصد) به آخر رساند. در شرایط کنونی معاملات سهام تحت تاثیر تقابل بعضی عوامل

رصد معاملات سهام کالایی

روز گذشته بورس فلزات لندن به دنبال تعطیلی رسمی بریتانیا به حالت متوقف سپری شد. توقف سه روزه معاملات فلزات موجب شد تا معامله گران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز جنبه احتیاط را در معاملات خود لحاظ کنند. به این ترتیب دیروز نمادهای مربوط به بازارهای کالایی در محدوده منفی قیمتی مورد دادوستد قرار گرفتند. در گروه فلزات اساسی دیروز شاهد شدت یافتن فشار فروش سهام بودیم. موضوعی که مانعی در برابر رشد قیمتی سهام مزبور شد.

به این ترتیب روز گذشته حدود ۸۰ درصد از نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات اساسی در محدوده منفی قیمتی مورد معامله قرار گرفتند. این در حالی است که سطوح فعلی قیمت ها در بازارهای جهانی و استمرار جذابیت این قیمت ها جهت شرکت های مرتبط با بازارهای کالایی در کنار گزارش های مناسب ماهانه این شرکت ها، چشم انداز روشنی پیش روی این نماد ها قرار داده هست. به عنوان نمونه «فولاد» طی دوره ۲ ماهه منتهی به اردیبهشت ماه موفق به تحقق ۳۳ هزار و ۲۳۱ میلیارد تومانی شد که زیاد کردن ۳۵ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته داشت. «فباهنر» نیز که در فروردین ماه ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروخته بود، در اردیبهشت با جهش قابل توجهی ۴۲ میلیارد تومان فروخت و از ابتدای سال تا آخر اردیبهشت ماه به درآمد ۵۲ میلیارد تومانی رسید که حاکی از زیاد کردن ۵۵ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته هست. «کاوه» نیز با زیاد کردن ۹۲ درصدی درآمد فروش طی ۲ ماهه منتهی به اردیبهشت ماه نسبت به دوره مشابه سال گذشته عملکرد بسیار مطلوبی را ثبت کرد.

جدل معاملاتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

نیم نگاهی به گزارش ماهانه ناشران

این روزها، سامانه کدال شاهد انتشار گزارش عملکرد ماهانه شرکت های بورسی بود. در این میان «رکیش» گزارش ماهانه خود در دومین ماه امسال را با درآمد ۳۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریالی روانه کدال کرد. این درآمد ۱۰ درصد بالاتر از فروردین ماه بوده و عمده بخش آن از کارمزد شاپرک و اجاره دستگاه های کارت خوان هست. البته درآمد فروش شارژ گوشی در فروردین ماه اندکی بالاتر محقق شده است که تاثیر آن در رقم کلی ناچیز هست. در عین حال درآمد تحقق یافته شرکت کارت اعتباری کشور عزیزمان ایران کیش از میانگین درآمد ۱۲ ماهه ۹۶ نیز ۷ درصد بالاتر هست. درآمد این شرکت در دوماهه جاری ۶۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده که ۱۹ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل بالاتر است.

«شپترو» نیز در اردیبهشت ماه امسال مبلغ فروش خود را به ۲۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رساند که نسبت به فروردین ماه با رشد ۲۸ درصدی و نسبت به مدت مشابه سال گذشته زیاد کردن ۱۸۹ درصدی را تجربه کرده هست. با وجود کم کردن قیمت سود سوزآور و پی وی سی نسبت به فروردین سال جاری، شاهد زیاد کردن تناژ فروش این محصولات بودیم که باعث رشد مبلغ فروش پتروشیمی آبادان شده است هست.

«پکویر» نیز در تازه ترین گزارش عملکرد خود در اردیبهشت ماه، با وجود عدم عوض کردن در تناژ تولیدی، تناژ فروش را به ۲۱۸۲ تن، به ارزش ۲۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رساند که نسبت به فروردین ماه با زیاد کردن ۶۰ درصدی همراه شد. در گزارش اردیبهشت ماه «شکربن»، هر چند قیمت فروش دوده صنعتی با کم کردن ۳ درصدی نسبت به فروردین ماه همراه شد ولی زیاد کردن ۹۵ درصدی تناژ فروش این محصولات در شرکت کربن ایران، موجب شد تا درآمد ماهانه این شرکت با رشد ۹۰ درصدی همراه شود. فولاد کاوه جنوب کیش در اردیبهشت ماه امسال توانست ۱۷۴ میلیارد تومان به فروش برساند. این در حالی است که نسبت به فروردین ماه سال جاری، تنها با رشد ۲ درصدی همراه شده است هست. «کسرا» نیز در اردیبهشت ماه، ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان فروش داشته است که نسبت به فروردین ماه رشد ۷۸ درصدی را نشان می دهد.

معاملات روز گذشته از دریچه آمار

همانطور که اشاره شد روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با ثبت افت ۱/ ۰ درصدی، تا سطح ۹۵ هزار و ۵۳۰ واحدی عقب نشینی کرد. شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) نیز دیروز کم کردن ۴/ ۰ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات در این روز در سطح ۱۰۰ میلیارد تومانی (کمترین میزان در ۳ هفته اخیر) قرار گرفت.در میان معدنی ها، دیروز نمادهای سنگ آهنی «کگل» و «کچاد» با رشد اندک قیمت همراه شدند. در گروه روی ولی تمامی نمادها با افت قیمت سهام خود مواجه شدند.

در مجموع، بررسی روند صنایع بورسی در روز گذشته نشان می دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسی، شاخص ۲۴ صنعت با افت همراه شد و تنها ۹ صنعت معاملات روزانه خود را با رشد پشت سر گذاشتند (شاخص ۵ صنعت عوض کردن نکرده ماند). بیشترین بازدهی های دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران (معادل ۶/ ۴ درصد) از آن صنعت محصولات چوبی با تک نماد «چفیبر» شد. در برابر گروه وسایل ارتباطی با تک نماد «لپارس» در قعر جدول بازدهی روزانه قرار گرفت. روز گذشته خالص عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم بازار، به نام سهامداران حقوقی بازار رقم خورد. به این ترتیب دیروز حدود ۲۴ میلیون سهم به ارزش ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از سبد سهام معامله گران حقیقی به پرتفوی حقوقی ها انتقال یافته شد.

واژه های کلیدی: میلیون | فروردین | اردیبهشت | روز گذشته | فروردین ماه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

جدل معاملاتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

جدل معاملاتی در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog