توده – جرم میلیون فروردین اردیبهشت روز گذشته

توده – جرم: میلیون فروردین اردیبهشت روز گذشته فروردین ماه اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی در کشور، افزایش کانون‌های گرد و غبار جدید&quot، بدون ملاحظه سیاسی ضعف‌ها را بر

رییس اداره پایش و هشدار ملی گرد و خاک شرکت هواشناسی کشور با اشاره به ایجاد چشمه‌ها و کانون‌های گرد وغبار تازه در کشور گفت: شرکت هواشناسی در گزارش پیش‌بینی‌های د

در کشور، افزایش کانون‌های گرد و غبار جدید&quot، بدون ملاحظه سیاسی ضعف‌ها را بر

هشدار جدی نسبت به "افزایش کانون های گرد و غبار جدید" در کشور/ بدون ملاحظه سیاسی ضعف ها را برطرف کنیم

عبارات مهم : ترکیه

رییس اداره پایش و هشدار ملی گرد و خاک شرکت هواشناسی کشور با اشاره به ایجاد چشمه ها و کانون های گرد وغبار تازه در کشور گفت: شرکت هواشناسی در گزارش آینده نگری های دراز مدتی که به دولت ارائه داده، مشخص کرده بارندگی ها در منطقه زاگرس به شدت کم کردن پیدا می کند و زیاد کردن دما در این مناطق خواهیم داشت.

محمد سبزه زاری (رییس اداره پایش و هشدار ملی گرد و خاک شرکت هواشناسی کشور) در گفت وگو با ایلنا با اشاره به دلایل ایجاد کانون های گرد و غبار تازه در استان خوزستان گفت: به علت سد سازی ها و جلوگیری از انتقال آب پایین دست و همچنین خشکسالی شدید که کل منطقه خاورمیانه را در بر گرفته هست، کانون های گرد و غبار ایجاد شده است و نه تنها کشور ما بلکه کشورهای ترکیه، عراق، پاکستان، کشورهای عربی و … نیز با این پدیده درگیر هستند. همچنین مقایسه تصویرهای ماهواره ای سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۷ نشان می دهد؛ میزان آب در دریاچه وان به شدت کم کردن یافته که این نشان دهنده این است که خشکسالی همه منطقه را فراگرفته است.

وی با بیان اینکه سدسازی حق هر کشوری است و همه کشورها می تواند آب های سطحی را مهار و از آن استفاده کنند، تصریح کرد: بیشترین کانون های خارجی گرد و غبار که بر کشور ما تاثیر گذارند، در کشور عراق هستند که به علت سدسازی در کشور ترکیه و خشکسالی در این منطقه ایجاد شده است اند. ما نمی توانیم به سدسازی هایی که در کشور ترکیه انجام شده است ایراد وارد کنیم، تنها چیزی که وجود دارد این هست؛ ما باید از ترکیه حق آب های پایین دست را مطالبه کنیم، آیا که نباید همه آب را به سمت بالادست ببرند.

در کشور، افزایش کانون‌های گرد و غبار جدید&quot، بدون ملاحظه سیاسی ضعف‌ها را بر

رییس اداره پایش و هشدار ملی گرد و خاک شرکت هواشناسی کشور با اشاره به احداث سد تازه در ترکیه گفت: با وجود این سد تازه در ترکیه که به تازگی آبگیری شده است به طور حتم ورودی آب از ترکیه به سمت دجله و فرات کمتر می شود و با توجه به شرایطی که مدل های اقلیمی نشان می دهند، ما انتظار این را نداریم که در آینده بارش ها به حالت سابق و دهه های پربارش بازگردد، بنابراین احداث این سد تازه در ترکیه نیز باعث می شود که دیگر سیلابی به سمت دشت ها در استان های نینوا و الانبار در عراق و حتی حومه دمشق در سوریه نیاید و با کمترین باد، گرد و غبار از این دشت ها بلند می شوند.

سبزه زاری با بیان اینکه مسئله گرد و غبار در کشورهای عراق و سوریه کمترین مسئله این کشورها هست، خاطرنشان کرد: این کشورها با جنگ و اوضاع اقتصادی نامناسبی مواجه هستند، بعد انتظار نداریم که در این مناطق اقدام مناسبی جهت مقابله با گرد و غبار صورت بگیرد و میزان گرد و غباری که از این کشورها به سمت کشور ما می آید، کم کردن پیدا کند.

رییس اداره پایش و هشدار ملی گرد و خاک شرکت هواشناسی کشور با اشاره به ایجاد چشمه‌ها و کانون‌های گرد وغبار تازه در کشور گفت: شرکت هواشناسی در گزارش پیش‌بینی‌های د

تبدیل ۷۰ درصد زمین های کشاورزی به کانون گرد و غبار

وی با بیان اینکه کانون های داخلی فعال گرد و غبار در استان خوزستان نیز ناشی از دو عامل انسانی و طبیعی هست، خاطرنشان کرد: مقایسه تصویرهای ماهواره ای در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که کانون گرد و غباری که در جنوب شرق اهواز به شدت فعال هست، در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ سرسبز بوده درحالی که این روزها کاملا خشک شده است هست. زمین های این منطقه به علت احداث سدهای عظیم، نمکی است و میزان شوری آن نیز به شدت بالاست.

رییس اداره پایش و هشدار ملی گرد و خاک، شرکت هواشناسی کشور با بیان اینکه در گذشته این سدهای عظیم در منطقه وجود نداشت و هنگامی که کرخه طغیان می کرد تا آبادان زیر آب می رفت، تصریح کرد: اگرچه احداث سد جلوی تخریب ناشی از سیل ها را گرفته است و ضررهای اقتصادی از این لحاظ کمتر شده، ولی سیلاب ها با فشار زیاد باعث شسته شدن نمک از زمین های منطقه شده است و نمک در لایه های زیرین زمین نگه داشته می شدند. همچنین آبرفت و گل و لای تازه به این منطقه انتقال یافته می کردند که باعث ایجاد زمین کشاورزی می شد، امروز نیز ۷۰ درصد زمین هایی که به کانون گرد و غبار تبدیل شده است اند، زمانی زمین های کشاورزی بودند.

در کشور، افزایش کانون‌های گرد و غبار جدید&quot، بدون ملاحظه سیاسی ضعف‌ها را بر

سبزه زاری یادآور شد: امروز سیلاب ها دیگر وجود ندارد و مقدار بارش های هر سال نیز کم کردن یافته هست، در نتیجه شوری زمین ها زیاد شده است و اگرچه در سه ماهه گذشته تقریبا حدود ۱۲۰ میلیمتر بارندگی در همین کانون های گرد و غبار در اهواز داشتیم، ولی هیچ نوع گیاهی در منطقه به علت شوری بیش از حد زمین سبز نشده و قدرت رشد در این زمین ها را ندارند.

وی با بیان اینکه این پرسشها طی سالیان گذشته در این منطقه ایجاد شده است هست، خاطرنشان کرد: اگر برنامه ریزی صحیحی جهت مقابله با گرد و غبار داشته باشیم مطمئنا در کمتر از ده سال به نتیجه نخواهیم رسید و نباید انتظار داشت که به سرعت به نتیجه برسیم.

رییس اداره پایش و هشدار ملی گرد و خاک شرکت هواشناسی کشور با اشاره به ایجاد چشمه‌ها و کانون‌های گرد وغبار تازه در کشور گفت: شرکت هواشناسی در گزارش پیش‌بینی‌های د

اعلام کانون های تازه گرد و غبار

سرپرست اداره کل هواشناسی استان خوزستان در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به ایجاد چشمه ها و کانون های گرد وغبار تازه در کشور خاطرنشان کرد: از جمله کانون گرد و غبار جدیدی است که در شرق و شمال شرق همدان ایجاد شده است است و در سال گذشته دوبار فعال شده است و به قدری گسترده است که گرد و غبار ناشی از آن به پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز رسیده هست. همچنین کانون دیگری در شمال شرق شهرکرد فعال شده است است که تاکنون سه بار فعال شده است است و تا به اصفهان رسیده و دید را به زیر ۲۰۰۰ هزار رسانده است.

در کشور، افزایش کانون‌های گرد و غبار جدید&quot، بدون ملاحظه سیاسی ضعف‌ها را بر

سبزه زاری با اشاره به اینکه در بخش های شمالی کشور نیز کانون های گرد وغبار ایجاد شده است هست، گفت: در حال حاضر در استان گلستان نیز دو کانون گرد و غبار در اینچه برون و مراغه تپه که در بخش جنوبی استان واقع هستند، فعال شده است اند و دید را در این منطقه به چهار هزار متر رسانده اند و با توجه به شرایط خشکسالی در سال بعد قطعا با کم کردن دید در این مناطق به علت گرد وغبار مواجه هستیم.

وی با تاکید براینکه اکثر مناطق کشور در حال خشک شدن و تبدیل شدن به کانون های فعال گرد و غبار هستند، گفت: بسیاری از دریاچه ها در استان فارس خشک و به کانون گرد و غبار تبدیل شده است اند؛ مانند چشمه پریشان، استان چهارمحال و بختیاری که منبع آب کشور بود، ولی در این مناطق چشمه های گرد و غبار در حال ایجاد شدن هست. یکی از پرسشها که ما با آن مواجه هستیم، این است که امسال بارندگی در استان خوزستان نزدیک به نرمال بود ولی مسئله مهم این است که بارش ها در پایین دست اتفاق افتاده هست، در استان های بالادست که در حقیقت منبع تامین آب رودخانه هستند، بارش ها کم بوده است.

ضرورت مقابله با گرد و غبار بدون ملاحظه سیاسی

رییس اداره پایش و هشدار ملی گرد و خاک شرکت هواشناسی کشور با اشاره به اینکه میزان بارش در استان های کهگیلویه و بویراحمد کم کردن یافته، گفت: در استان خوزستان درصد کانون های گرد و غبار جهت هر شهر متفاوت هست، یعنی تاثیر چشمه های داخلی و خارجی شهر به شهر تفاوت دارد به طور مثال در سال ۲۰۱۷ تاثیر چشمه های داخلی بر شهر اهواز ۶۴ درصد بوده هست، در حالی که تاثیر کانون های خارجی بر شهر آبادان حدود ۸۰ درصد در همین سال بوده است.

سبزه زاری با بیان اینکه بیشترین میزان استفاده از آب در بخش های کشاورزی و صنعت هست، خاطرنشان کرد: در حقیقت در بخش کشاورزی باید به سمتی برویم که از کشت های جایگزین به جای کشت های پرآب بر استفاده شود و از کشت هایی استفاده کنیم که مصرف آب کمتری داشته باشند. در بخش صنعت نیز متاسفانه اکثر صنایع پرآب بر در مناطق داخلی کشور مستقر شده است اند، حتی اگر می شود، باید آنها را جمع کرد و به کنار سواحل برد، آیا که هزینه جابه جایی آن قطعاً از تامین آب آنها صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

وی با تاکید براینکه جهت مقابله با گرد و غبار باید انقلابی حرکت کنیم، گفت: باید جهت مقابله با گرد و غبار نقاط ضعف را پیدا کرده و با هر هزینه ای که می توانیم بدون هیچ ملاحظه سیاسی، جناحی و اقلیتی آن ضعف ها را برطرف کنیم. ما در منطقه نیمه خشک و خشک قرار داریم باید از تجربه گذشتگان مان استفاده کنیم، گذشتگان ما راه حل های بسیار خوبی جهت جمع آوری آب داشتند.

کاهش بارندگی ها در دراز مدت در منطقه زاگرس

سرپرست اداره کل هواشناسی استان خوزستان ادامه داد: گذشتگان ما با استفاده از قنات آب را در زیر زمین جمع آوری می کردند تا کمترین تبخیر را داشته باشد و مانند ما کانال های وسیع ایجاد نمی کردند تا سطح تبخیر آب اوج برود. همچنین از آب انبار استفاده می کردند، متاسفانه با وجود آنکه میزان بارش ها در بعضی مناطق در سال گذشته مطلوب بوده، ولی آب را به هدر داده ایم.

سبزه زاری با اشاره به ایجاد آب انبار در گذشته گفت: در گذشته با ایجاد آب انبار آب باران را جمع آوری می کردند در شهرهای مانند هندیجان بوشهر آب انبارهایی از گذشتگان ما وجود دارد که بلااستفاده افتاده هست. ما می توانیم با استفاده از سنت و مدرنیته و استفاده از تکنولوژی تازه آب انبارها را احیا کنیم و از طریق این آب انبارها کشاورزی را در زمین هایی که بایر شده است اند، رونق دهیم.

وی با اشاره به آینده نگری های شرکت هواشناسی گفت: شرکت هواشناسی در آینده نگری های دراز مدت که به دولت گزارش داده، مشخص کرده است بارندگی ها در منطقه زاگرس به شدت کم کردن پیدا خواهد کرد و زیاد کردن دما در این مناطق بسیار دیده می شود. هنگامی که این عنوان وجود دارد باید از قطره قطره آب استفاده کرد و آن را حفظ کرد. متاسفانه آینده نگری های فصلی جهت سال آینده هم خیلی خوب نیست، بنابراین باید از آب به نحو مطلوب نگهداری شود.

واژه های کلیدی: ترکیه | استفاده | استفاده | هواشناسی | استان فارس | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog